تقسیم‌بندی سوره‌ها %پرچم دوزی الزهرا اصفهان

تقسیم‌بندی سوره‌ها

تقسیم‌بندی سوره‌ها

  • تقسیم بر اساس زمان نزول

سوره‌های قرآن کریم با توجه به زمان نزول آن ها، به دو دسته کلی؛ مکی و مدنی تقسیم می‌شوند:

مکی:طبق نظر مشهور، سوره‌ای که پیش از هجرت رسول اکرم(ص) به مدینه نازل شده باشد (چه در سرزمین مکه نازل شده باشد و چه در سرزمین مدینه) سوره مکی گویند.

مدنی:سوره‌ای که بعد از هجرت پیامبر(ص) به مدینه، نازل شده است (چه در سرزمین مدینه نازل شده باشد و چه در سرزمین مکه) سوره مدنی گویند.

دو ملاک دیگر نیز برای تعیین مکی و مدنی بودن گفته شده است؛ نخست آن که، آنچه در مکه (و پیرامون آن) نازل شده، هرچند بعد از هجرت، مکی است. و آنچه در مدینه (و پیرامون آن) نازل شده، مدنی است. دیگر اینکه آنچه خطاب به اهل مکه باشد مکی است، و آنچه خطاب به اهل مدینه باشد، مدنی است.

  • تقسیم بر حسب آیات

سوره‌های قرآن بر اساس کوتاهی و یا بلندی محتوا و تعداد آیات آن، به سوره‌های سبع طوال، مئون، مثانی و المفصل تقسیم شده‌اند.

سبع طوال:که به جهت طولانی بودن آیات شان به این نام، نام‌گذاری شده‌اند، که شامل هفت سوره بقره، آل عمران، نساء، مائده، انعام واعراف و یونس است.

مئون:به سوره‌های گفته می‌شود که پس از سبع طوال قرار دارند و آیاتشان متجاوز از صد آیه است که عبارتند از: انفال،التوبه، النحل، هود، یوسف، الکهف، الاسراء، الانبیاء، طه، المؤمنون، الشعراء و الصّافات.

مثانی:به سوره‌هایی اطلاق می‌گردد که تعداد آیات آن‌ها کمتر از ۱۰۰ آیه است و نزدیک به بیست سوره است. مانند قصص، نمل، عنکبوت، یس و ص.

المفصّل:سوره‌های کوتاه را مفصل نامیده‌اند. چون کوتاهند و با بسمله از هم فصل و جدا میشوند. و یا آن که فواصل آیات در این سوره‌ها به نسبت زیادتر است.

عزائم:عَزائِم یا عَزائِمُ السُجود – به معنای سجده‌های واجب – به چهار سوره سَجده، فُصِّلَت، نَجم و عَلَق گفته می‌شود.در هر یک از این چهار سوره، یک آیه سجده‌دار وجود دارد که اگر کسی آن را بخواند یا بشنود در همان لحظه باید سجده کند.

حوامیمبه سوره چهلم (سوره غافر) تا چهل‌وششم (سوره احقاف) قرآن کریم (در ترتیب مصحف) گفته می‌شود. ویژگی مشترک این سوره‌ها شروع آنها با حروف مقطّعه «حم» (حامیم) است.در تمامی این سوره‌ها، بلافاصله پس از حروف مقطّعه، از وحی و قرآن و نزول آن سخن به میان آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!