حَوْض کوثر %پرچم دوزی الزهرا اصفهان

حَوْض کوثر

حَوْض کوثر

یکی از جایگاه‌های قیامت است و بر اساس حدیث ثقلین و روایات دیگر، در روز قیامت، قرآن و اهل بیت(ع) در کنار این حوض بر پیامبر اکرم(ص) وارد می‌شوند و پیامبر(ص) با مؤمنان امت خویش در کنار آن حوض دیدار می‌کند. بنابر روایات شیعه و اهل سنّت، حضرت علی(ع) ساقی حوض یا ساقی کوثر است.

مفهوم‌شناسی

حوض واژه عربی است، به معنای محل جمع شدن آب یا جایی که برای نگهداری آب در زمین ساخته می‌شود و در منابع جدیدتر آن را به برکه و آبدان معنا کرده‌اند.واژه حوض با اضافه تشریفی به پیامبر (ص) حوضِ نبی، در بسیاری از منابع آمده است و نقل شده که رسول اکرم(ص) با مؤمنان امت خویش در کنار آن دیدار می‌کند.واژه حوض و مشتقات آن در قرآن نیامده است؛ ولی برخی از مفسران واژه کوثر را در نخستین آیه سوره کوثر، همان حوض پیامبر(ص) می‌دانندکه آب آن از شیر سفیدتر و از عسل گواراتر است.

حوض کوثر در احادیث

عالمان دین احادیث حوض را متواتر و اعتقاد به وجود حوض را از شرایط ایمان شمرده‌اند. ابن بابویه (شیخ صدوق)،باور به وجود آن را از اعتقادات شیعه امامیه دانسته است.بَقی بن مَخلد قُرطبی (متوفی ۲۷۶) روایات مربوط به حوض را در کتاب خود با عنوان مارُوی فی الحوض و الکوثر گرد آورده است. ابوالقاسم ابن بَشکوال (متوفی ۵۷۸) نیز ذیلی بر این کتاب نوشته است.[نیازمند منبع] عبدالقادر بن محمد عطا صوفی این دو کتاب را به همراه مستدرکی از احادیث حوض و کوثر با عنوان مرویات الصحابه رضی اللّه عنهم فی الحوض و الکوثر (مدینه ۱۴۱۳ش) منتشر کرده است.

گستره و وسعت حوض کوثر

گستره این حوض و شمار جام‌های کنارِ آن، در بسیاری از منابع کهن اسلامی به تفصیل آمده است.در روایاتی از پیامبر اکرم(ص) وسعت این حوض بیش از فاصله عَدَن تا عَمان یا کعبه تا بیت المقدس یا صنعا تا بُصری و تعداد جام‌های آن بیش از شمار ستارگان دانسته شده است.

ساقی کوثر و وارد شوندگان بر حوض

بنابر روایات شیعه و اهل سنّت، امیرالمومنین ساقی حوض یا ساقی کوثرو یاور و همراهِ پیامبر(ص)در کنار حوض است.طبق حدیث ثقلین، قرآن و عترت پیامبر(ص) روز رستاخیز در کنار حوض بر آن حضرت وارد می‌شوند.در آثار اسلامی، امام علی (ع) نخستین کسی دانسته شده است که کنار حوض به حضور پیامبر(ص) می‌رسد و مانع آمدن منافقان به کنار حوض می‌شود.

محرومان از حوض

بنابر حدیثی نبوی، آنان که پس از پیامبر(ص) مرتکب بدعت شوند، به حوض راه نمی‌یابند.همچنین در روایات آمده است که هرکس به حوض پیامبر(ص) باور نداشته باشد، به کنار آن راه نمی‌یابد.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!