فضایل اخلاقی در زندگی امام حسین ع %پرچم دوزی الزهرا اصفهان

فضایل اخلاقی در زندگی امام حسین ع

فضایل اخلاقی در زندگی امام حسین ع

تاریخ زندگی و قیام امام حسین(ع) را همه می دانند که در چه وضعی قیام خود را آغاز کرد، در چه فشاری بود و چه مظالمی وجود داشت، ولی در عین حال آنجا که پای مسائل اخلاقی به میان می آمد آیا حاضر بود حتی علیه دشمن از اخلاق تجاوز بکند؟ مسلم بن عقیل یک تربیت شده اوست، یک شیعه است و سربازی است از طرف او، بهترین فرصتها به دستش می آید که ابن زیاد را بکشد، ولی در همان حال فکر می کند که اسلام با این طریق مبارزه مخالف است و این گونه مبارزه را جوانمردانه نمی داند.

به او گفتند: چرا از این صندوق خانه بیرون نیامدی که شر او را از سر مسلمین کم کنی؟ گفت: همان و قت به فکر حدیث پیغمبر افتادم: الایمان قید الفتک؛ ایمان اجازه نمی دهد که مسلمانان ولو به آن کسی که بیرون مرز دینی خودش هست تجاوز بکند. این ناجوانمردانه و نامردانه است، من نمی توانم چنین کاری بکنم.

دشمن می آید در بین راه در حالی که تشنه است.می گویند ازاین فرصت استفاده بکنیم و آب را به روی آنها ببندیم. می فرماید مبادا چنین کنید، طریق مبارزه اینگونه نیست که آب را به روی آنها ببندیم، به آنها آب بدهید، به اسبانشان هم آب بدهید. پیشنهاد می کنند الان بهترین موقع است برای جنگیدن، می فرماید: از لحاظ اینکه آنها را از بین ببریم بله، ولی از لحاظ حق و قانون چطور؟ هنوز که آنها به ما تجاوز نکرده اند، آنها مسلمانند، ما هم مسلمان هستیم تا آنها تجاوز نکنند ما از خودمان دفاع نمی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!