Untitled 3 %پرچم دوزی الزهرا اصفهان

عباس ع در فرهنگ شیعه

عباس ع در فرهنگ شیعه

مشهور است که شیعیان ارتباط عاطفی و عقیده‌ای زیادی با حضرت عباس(ع) دارند و بعد از ۱۴ معصوم برای او بالاترین مقام را قائل هستند.محمد بغدادی یک فصل از کتابش را به ارتباط شیعیان و ابوالفضل(ع) اختصاص داده است و شدت علاقه و محبت شیعیان به عباس(ع) را بسیار روشن و واضح می‌داند،این ارتباط باعث شده است که در فرهنگ شیعه حضرت عباس جایگاه مهمی در توسلات و عزارادی‌ها و نمادسازی‌ها داشته باشد.

  • توسل به حضرت عباس

به دلیل جایگاه ویژه حضرت عباس در بین شیعیان، مردم برای رسیدن به حاجات خود بیشتر به حضرت عباس متوسل می‌شوند و برای او نذر می‌کنند.برخی نیز کراماتی را از حضرت عباس نسبت به اهل‌سنت، مسیحیان، کلیمیان و ارمنی‌ها نقل کرده‌اند.

  • عزاداری روز تاسوعا

در مراسم مذهبی دهه محرم، ۹ محرم به عنوان روز تاسوعا به عزاداری برای حضرت عباس (ع) اختصاص دارد که پس از روز عاشورا مهم‌ترین زمان برگزاری عزاداری شیعیان در مساجد، هیئت‌ها و تکیه‌ها به حساب می‌آید. این روز در ایران و برخی از کشورهای اسلامی تعطیل می‌باشد.یکی از برنامه‌هایی که همواره در این مراسم برگزار می‌شود خواندن دو دمه معروف زیر می‌باشد که در آن عزاداران حسینی به دو دسته تقسیم می‌شوند و یک دسته مصراع اول و دسته دیگر مصراع دوم را می‌خوانند.
ای اهل حرم میر و علمدار نیامد ، علمدار نیامد سقای حسین(س) سید و سالار نیامد ، علمدار نیامد

یوم العباس زنجان: هر ساله در غروب روز هشتم محرم، جمعیت زیادی از عزاداران در فاصله حسینیه اعظم زنجان تا امامزاده سید ابراهیم این شهر جمع می‌شوند و نوحه‌خوانی و عزاداری می‌کنند. بر اساس برخی از گزارش‌ها در سال ۹۶ بیش از ۹۷۰۰ و در سال ۹۵ حدود ۱۲ هزار راس گوسفند در این مراسم به واسطه نذر مردم قربانی شده است. در سال‌های اخیر، هر ساله حدود ۵۰۰ هزار نفر در این مراسم شرکت می‌کنند. این مراسم به عنوان یکی از میراث‌های معنوی ایران ثبت شده است.

  • ذکر یا کاشف الکرب

ذکر «یا کاشفَ الکَرْبِ عنْ وَجهِ الْحُسَین اِکْشِفْ کَرْبی بِحَقِّ أَخیکَ الحُسَین» به عنوانی یک از ذکر‌های توسل به حضرت عباس مشهور شده است. و گاه توصیه می‌شود که این ذکر به تعداد ۱۳۳ مرتبه گفته شود.[این ذکر در کتاب‌های حدیثی شیعه نقل نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!