11 %پرچم دوزی الزهرا اصفهان

ماه حرام یعنی چه و کداماند

ماه حرام یعنی چه و کداماند

در تقویم ماه قمری 4 ماه حرام است که به نام ماه های حرام شناخته می شوند. تمام مسلمان باید در این چهار ماه قمری جنگ نکنند و به آنها واجب است که احترام این ماه ها را نگه دارند. ذی القعده، ذی الحجه، محرم و رجب جزو ماه های حرام هستند. در این مطلب توضیحاتی بیشتری در مورد ماه های حرام می خوانید.
تقوم اسلام تقویم قمری است. مناسبت های مذهبی در دین اسلام و مذهب شیعه بنابر تقویم قمری هستند و هر کدام از ماه ها قمری اعمال و ادعیه مستحب مخصوص به خود را دارند. 4 ماه از ماه های این تقویم تحت عنوان مه های حرام در اسلام شناخته می شوند. این 4 ماه ویژگی های مشترکی دارند. اصلی ترین اشتراک ماه ها حرام و دلیل نام گذاری حرام این است که رعایت حرمت این ماه ها بر مسلمانان واجب است.

نام ماه‌ های حرام در اسلام

همانطور که در بالا گفتیم 4 ماه از ماه های تقویم قمری به نام ماه حرام هستند. این چهار ماه عبارتند از :

  • ذی القعهده
  • ذی الحجه
  • محرم
  • رجب

سه ماه از ماه های حرام که شامل ذی القعهده، ذی الحجه و محرم هستند پشت سر هم هستند ولی ماه رجب اینطور نیست و بین دو ماه جمادی الثانی و شعبان است.

ماه‌های حرام در قرآن

ماه‌های حرام در قرآن نیز ذکر شده‌اند. در برخی از آیات عبارت‌های «ماه حرام» و «ماه‌های حرام» را می‌بینیم. اما خداوند کریم در آیه‌ای از سوره توبه به چهار ماه بودن ماه‌های حرام اشاره مستقیم کرده است:

«إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِندَ اللَّـهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْرً‌ا فِی کتَابِ اللَّـهِ یوْمَ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْ‌ضَ مِنْهَا أَرْ‌بَعَةٌ حُرُ‌مٌ» توبه- ۳۶
ترجمه:
«در حقیقت، شماره ماه‌ها نزد خدا، از روزی که آسمان‌ها و زمین را آفریده، در کتاب [علم] خدا، دوازده ماه است؛ از این [دوازده ماه]، چهار ماه، [ماهِ] حرام است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!